На тържествена церемония в залата на Драматично-куклен театър "Иван Димов" в Хасково бяха наградени лауреатите и техните подгласници в 49-то издание на Международния конкурс за млади цигулари "Проф. Недялка Симеонова" в Хасково.
Първи места бяха определени само в две от четирите възрастови категории.
Документалният филм „Кой е професор Чирков“ ще има премиера на 7 ноември в кино „Люмиер“, съобщават от екипа на продукцията.
По думите им филмът има за цел да разкаже за големия български патриот, родолюбец и лекар, който променя света на медицината в страната ни, променя човешки съдби, спасява хиляди пациенти, променя мисленето на лекарите, на студентите си и създава поредица от инициативи, които са рутинна практика и след него.
„Това е основната тема в нашия филм. Създаване на съвременен документален филм, портрет за изтъкнатият български медик проф. Александър Чирков, за неговият жизнен и професионален път като си отговорим на въпроса „Кой е проф. Чирков“. Първият български лекар, присадил сърце на малкия Иванчо от Кърджали. През 2003 г. Проф. Александър Чирков прави и
На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.
През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.
Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории.
По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.
Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.
„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.
Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра
Самостоятелна изложба живопис на Петя Стойнова ще бъде представена в столичната галерия „Лик“.
Експозицията ще бъде представена от днес до 26 ноември, информират организаторите.
По думите на авторката изложбата представя акварелни творби, създадени през последните три години.
„Реалистични пейзажи, вдъхновени от Родопите и Добруджа, цветя и серия „Птичета”, станали характерни за мен през последните две години. Първото „птиче” се появи 2022 г. и оттогава серията надхвърли 50 броя. През годините работих и с маслени бои и акрил, но лекотата на акварелната техника най-много ми допада и удовлетворението от самия процес е най-пълно. Затова от десет години работя само с акварел. Вълнува ме природата и се надявам зрителят да усети поне част от радостта и смирението, което изпитвам при досега си с нея, да съм успяла дам простор н
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров – „Стадото“, ще има своята световна премиера в рамките на официалната селекция на един от най-големите и стари кинофестивали в света – BFI Лондон. Само месец по-късно, на 13 ноември, филмът ще открие 38-ото издание на „Киномания“ в зала 1 на НДК, съобщават от НДК.
„Стадото“ разказва за Али и дъщеря му Тарика, които живеят мирно, но изолирано от общността си в българско село. Тарика е започнала да развива „крила на пеперуда“ – костно заболяване, което е наследила от майка си и което дълго време е будило суеверия в селото. Али подкрепя дъщеря си и е готов да направи всичко, за да я защити, когато нетърпимостта на малкото им населено място се превръща в заплаха.
„От години се интересува
Конкурсът и едноименните музикални дни започнаха в петък. В творческата надпревара участваха 13 млади изпълнители на струнния инструмент.
В първа възрастова група победител е Елена Калинова. При по-големите първа награда заслужи Марияна Стоева. Двама са втори в трета възрастова група - Мария Панциду и Радослав Чалъков. Също две втори награди бяха връчени при най-големите - на Валерия Кравцова и Елизабет Гекова.
Камерният концерт на Русенската опера "Бетовен - сонати за цигулка и пиано" ще бъде представен утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Ценителите на класическото изкуство ще имат възможност да чуят Сонати за цигулка и пиано № 4 и № 10 на Бетовен в изпълнение на Тамара Лазарова - цигулка, Веселина Ботева - пиано, Габриел Тато - цигулка, и Божена Петрова - пиано.
Според четиримата музиканти сонатите са твърде различни по характер, тъй като са писани в различни периоди от живота на композитора, но и в двете се усеща непрестанно бликащата енергия, динамизмът, драматизмът и философските обобщения, характерни за Бетовен.
Дебютният албум на групата "Оейзис", озаглавен Definitely, Maybe, се завърна на върха на британската класация 30 години след издаването му, предадоха Ройтерс и АФП.
Това се случва, след като Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че ще се съберат отново за серия от концерти през следващата година и предизвикаха силно вълнение сред почитателите си.
Когато излезе през 1994 г., Definitely, Maybe стигна директно до първата позиция в чарта. Сега отново е на върха, подкрепен от луксозно издание по случай 30-ата му годишнина.
От компанията, която съставя британските класации, заявиха, че интересът към Definitely, Maybe е довел до "408% ръст на седмична база", а продукцията на "Оейзис" оглавява подреждането за винилови албуми, като повече от половината от седмичния резултат е в резултат на продажбата на албума на този носител, отбелязва Ройтерс.
Групата заема също трето
„Киномания“ обяви специалните събития на тазгодишното си 38-о издание.
На 16 ноември в Дома на киното е прожекцията на носителя на “Златна палма” за късометражен филм от тазгодишния фестивал в Кан – копродукцията между Хърватия, България, Франция и Словения – “Човекът, който не можеше повече да мълчи”.
Филмът, режисиран от Небойша Слиепчевич, разказва за събитията от 27 февруари 1993 г. в Босна и Херцеговина, когато пътническият влак от Белград за Бар е спрян от паравоенни сили в рамките на операция за етническо прочистване. Докато те извеждат от влака невинни цивилни, само един от 500-те пътници се осмелява да им се противопостави.
Първата прожекция на филма ще бъде придружена от среща с режисьора Небойша Слиепчевич и екипа от българска страна –
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.
На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.
„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни нацио
Китарният квинтет „Пловдив“ ще гостува на 14 октомври в зала „Снежана Янева“ на Градска библиотека „Пеньо Пенев“ в Димитровград, съобщиха от пресслужбата на общината.
Камерната инструментална формация се състои от петима изпълнители на класическа китара, като в определени произведения една от партиите се изпълнява от акустична бас китара, допълват организаторите.
Концертът на Милена Манева - Вълчева, Калин Георгиев, Йоана Тихолова, Стела Митева-Динкова и Костадин Динков, е част от програмата на 34-ото издание на Есенните музикални дни „Жул Леви“.
Репертоарът на квинтета е с акцент върху съвременни автори и произведения от български композитори.
Формацията е създадена през 2021г., като състав, който обединява педагози-изпълнители от водещи образователни институции в Пловдив: Националното училище за музикалн
Отличията раздаде председателят на журито проф. Гинка Гичкова, след което прозвуча гала концерт на лауреати и носители на втори награди.
Музикалните дни в южния областен център приключват тази вечер с концерт на Камерен ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков.
В програмата са Пламен Джуров – „Метаморфози“, Васил Казанджиев – „Картини от България“ и П. Й. Чайковски – Серенада оп. 48.